Motoryzacja

Kiedy zimowe opony?

Kiedy zimowe opony?
Kiedy zimowe opony? Specjaliści Starter24 przypominają, że zmiana opon nie powinna następować dopiero wtedy, kiedy temperatura spada poniżej 0 stopni Celsjusza, bądź gdy na drogach

Kiedy zimowe opony?

Specjaliści Starter24 przypominają, że zmiana opon nie powinna następować dopiero wtedy, kiedy temperatura spada poniżej 0 stopni Celsjusza, bądź gdy na drogach pojawia się śnieg. Kiedy więc je zmienić? Teraz!

Opony zimowe to lepsza przyczepność w niskich, ale dodatnich temperaturach, nawet, kiedy jezdnia jest sucha. W poradnikach dla kierowców pojawia się orientacyjna średnia temperatura w ciągu dnia, przy której należy podjąć decyzję o zmianie ogumienia na zimowe. Zwykle jest to 7 stopni Celsjusza. Dlaczego zmiana opon jest ważna, nawet gdy na drodze nie ma śniegu ani lodu? – Mieszanka, z której wykonane są opony na zimę jest bardziej miękka, niż w oponach letnich. Oznacza to lepszą przyczepność przy niskich temperaturach. W tych samych warunkach ogumienie letnie robi się zbyt twarde, przez co gorzej trzyma się drogi – mówi ekspert Starter24, Witold Cel. Miękkie zimowe opony pomagają także skrócić drogę hamowania.

Opony zimowe to także dodatkowe zabezpieczenia przed poślizgiem podczas jazdy po ośnieżonej lub oblodzonej drodze. Posiadają one specjalny system nacięć, które pomagają panować nad autem w trudnych warunkach atmosferycznych. – Należy zmieniać opony na zimowe przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo. Stanowczo odradzamy jednak używania ich również latem. Do warunków panujących od kwietnia do października zdecydowanie lepiej pasuje ogumienie letnie – dodaje Witold Cel.

A to już wiesz?  Co zrobić w aucie przed zimą?

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy