Wiadomości branżowe

Ferie zimowe bez przygód na drodze

Ferie zimowe bez przygód na drodze
Ferie zimowe rozpoczną się dla polskich uczniów już niebawem. Wielu z nas decyduje się na wyjazd w góry ze swoimi pociechami. Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę podczas przygotowań, by móc czerpać pełną przyjemność z urlopu bez niemiłych niespodzianek i zagwarantować bezpieczeństwo w trakcie podróży.W pełni sprawne autoPodstawą przygotowań do praktycznie każdej dłużej trasy jest sprawdzenie stanu technicznego pojazdu. Konieczne jest też sprawdzenie poziomu oleju silnikowego, płynu chłodniczego i do spryskiwaczy. W razie konieczności należy je oczywiście uzupełnić.Ponadto zwróćmy uwagę na to, czy wszystkie żarówki świecą właściwie, a także czy nasze wycieraczki zbierają wodę prawidłowo. Dobra widoczność podczas jazdy daję znacznie większą pewność prowadzenia, a co za tym idzie bezpieczeństwa. Nie każdy, rzecz jasna, musi potrafić zrobić to samemu. W takiej sytuacji warto udać się do serwisu lub stacji diagnostycznej, by wszystko sprawdzili dokładnie specjaliści. Mogą oni także zauważyć elementy wymagające interwencji, których nie zobaczymy gołym okiem, a

Ferie zimowe rozpoczną się dla polskich uczniów już niebawem. Wielu z nas decyduje się na wyjazd w góry ze swoimi pociechami. Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę podczas przygotowań, by móc czerpać pełną przyjemność z urlopu bez niemiłych niespodzianek i zagwarantować bezpieczeństwo w trakcie podróży.

W pełni sprawne auto

Podstawą przygotowań do praktycznie każdej dłużej trasy jest sprawdzenie stanu technicznego pojazdu. Konieczne jest też sprawdzenie poziomu oleju silnikowego, płynu chłodniczego i do spryskiwaczy. W razie konieczności należy je oczywiście uzupełnić.

Ponadto zwróćmy uwagę na to, czy wszystkie żarówki świecą właściwie, a także czy nasze wycieraczki zbierają wodę prawidłowo. Dobra widoczność podczas jazdy daję znacznie większą pewność prowadzenia, a co za tym idzie bezpieczeństwa. Nie każdy, rzecz jasna, musi potrafić zrobić to samemu. W takiej sytuacji warto udać się do serwisu lub stacji diagnostycznej, by wszystko sprawdzili dokładnie specjaliści. Mogą oni także zauważyć elementy wymagające interwencji, których nie zobaczymy gołym okiem, a mogłyby przysporzyć nam problemów podczas podróży.

Skontrolujmy również, czy na pewno posiadamy podstawowe wyposażenie, tj. gaśnicę, trójkąt ostrzegawczy, kamizelkę oraz apteczkę. Jest to wyposażenie obowiązkowe, zatem w przypadku braku jakiejkolwiek z wyżej wymienionych rzecz, należy ją niezwłocznie dokupić.

Opony zimowe i łańcuchy śniegowe – obowiązkowe?

W Polsce nie ma obowiązku montowania opon zimowych oraz łańcuchów. – Biorąc pod uwagę strefę klimatyczną w jakiej leży nasz kraj oraz miejsce docelowe, do którego jedziemy, warto się jednak zaopatrzyć i w jedno i drugie – mówi Filip Fischer, Kierownik Działu Obsługi Klienta w Oponeo.pl. W pozostałych krajach Europy sytuacja wygląda bardzo zróżnicowanie.

W Czechach nakaz opon zimowych oraz łańcuchów obowiązuje na wybranych odcinkach górskich dróg – informuje o tym znak nakazu z samochodem i płatkiem śniegu (zimni vybava).

A to już wiesz?  Premio – serwisy samochodowe na wyciągnięcie ręki

Na Słowacji używanie zimówek obowiązkowe od 15 listopada do 15 marca, jeśli na drogach leży śnieg, błoto pośniegowe lub gołoledź. Łańcuchy można zakładać tylko wtedy, gdy droga pokryta jest warstwą śniegu wystarczającą do zabezpieczenia nawierzchni drogi. W obu krajach, podobnie jak u nas, obowiązuje zakaz stosowania opon kolcowanych.

Niemcy stosują zasadę „Od O do O”, która oznacza obowiązek stosowania opon zimowych od października do Wielkanocy. Jeśli wymaga tego sytuacja na drodze można na koła zakładać łańcuchy. Prędkość maksymalna w takim wypadku to 50 km/h. Obowiązuje tam natomiast zakaz używania opon okolcowanych. Wyjątek – w promieniu 15 km od granicy austriackiej, gdzie nakaz montowania jest zarówno opon zimowych, jak i łańcuchów (prędkość do 40 km/h). Przypominają o tym znaki drogowe. W tym kraju możliwe jest stosowanie opon z kolcami. Z tyłu auta trzeba mieć jednak tabliczkę „opony okolcowane”.

W Szwajcarii jazda na zimowych nie jest obowiązkowa, ale zalecana. Kierowca, który utrudnia ruch ze względu na jego nieprzystosowanie do warunków atmosferycznych karany jest mandatem. O konieczności montowania łańcuchów informują znaki. Opony kolcowane można stosować pod warunkiem, że wyposażenie takie jest dozwolone w kraju rejestracji pojazdu.

We Francji obowiązek opon zimowych regulują znaki drogowe. Dozwolone jest zakładanie łańcuchów oraz opon z kolcami. W pierwszym przypadku prędkość maksymalna to 50 km/h. W tym drugim wymagane jest specjalne oznakowanie pojazdu. Włosi również nakazują montowanie opon zimowych. Na niektórych drogach i w określonych warunkach atmosferycznych należy używać łańcuchów. Jeśli warunki na to pozwalają, we Włoszech dozwolone jest również używanie opon kolcowanych.

Kierowca pełen energii

Mamy przygotowane auto pod kątem technicznym, posiadamy pełen sprzęt konieczny do przejechania trasy, jednak nadal to nie wszystko. Bardzo ważna jest także forma zarówno fizyczna, jak i psychiczna kierowcy. Musi być on wypoczęty, dzięki czemu nie będzie miał problemów z koncentracją oraz chwilami słabości na trasie. Jeśli jednak taka będzie miała miejsce, warto zrobić sobie krótką przerwę, aby odpocząć i zregenerować siły. Wielokrotnie to właśnie sprawność kierowcy, a nie wszelkie technologie zastosowane w aucie, są czynnikiem decydującym o bezpiecznym dojechaniu do wyznaczonego miejsca. Dlatego też połączenie tych wszystkich elementów zagwarantuje nam spokojny dojazd na miejsce wypoczynku, bez przygód na drodze.

A to już wiesz?  Czas na walkę z zatrutym powietrzem polskich miejscowości


dostarczył infoWire.pl

Źródło Oponeo. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy