transport usługi

Enea Oświetlenie zainstalowała w Mieścisku pierwsze inteligentne oświetlenie drogowe LED

Enea Oświetlenie zainstalowała w Mieścisku pierwsze inteligentne oświetlenie drogowe LED
Enea Oświetlenie wybudowała w Mieścisku pierwszą instalację inteligentnego oświetlenia drogowego LED. Nowoczesny system steruje lampami na ścieżce pieszo-rowerowej, tak że światło podąża za przechodniem lub rowerzystą. Dzięki nowemu rozwiązaniu poprawi się bezpieczeństwo i komfort mieszkańców a gmina zaoszczędzi na opłatach za energię

Data publikacji: 14.04.2016 Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Enea Oświetlenie zainstalowała w Mieścisku pierwsze inteligentne oświetlenie drogowe LED Kategoria: nowe produkty/usługi, transport

Enea Oświetlenie wybudowała w Mieścisku pierwszą instalację inteligentnego oświetlenia drogowego LED. Nowoczesny system steruje lampami na ścieżce pieszo-rowerowej, tak że światło podąża za przechodniem lub rowerzystą. Dzięki nowemu rozwiązaniu poprawi się bezpieczeństwo i komfort mieszkańców a gmina zaoszczędzi na opłatach za energię elektryczną.

Enea Oświetlenie wybudowała w Mieścisku pierwszą instalację inteligentnego oświetlenia drogowego LED. Nowoczesny system steruje lampami na ścieżce pieszo-rowerowej, tak że światło podąża za przechodniem lub rowerzystą. Dzięki nowemu rozwiązaniu poprawi się bezpieczeństwo i komfort mieszkańców a gmina zaoszczędzi na opłatach za energię elektryczną.

Zaprojektowana i wykonana przez Eneę Oświetlenie inwestycja, to efekt bliskiej współpracy spółki z Gminą Mieścisko. Jest to pierwsza taka instalacja na terenie obsługiwanym przez Eneę Oświetlenie, który obejmuje północno-zachodni obszar Polski.

Nowa instalacja oświetleniowa o długości około 850 m zlokalizowana jest przy ulicy Wągrowieckiej. Wzdłuż ścieżki pieszo rowerowej firma zainstalowała 24 nowoczesne i energooszczędne oprawy o mocy 19W wyposażone w tzw. autonomiczny system inteligentnego sterowania oświetleniem.

– Inteligentne sterowanie sprawia, że lampy świecą z pełną mocą w odpowiednich miejscach tylko wtedy, gdy jest to potrzebne, czyli gdy na ścieżce pojawia się ruch. Natomiast w pozostałym czasie poziom oświetlenia dostosowany jest do minimalnych wymagań zapewniających bezpieczeństwo. W takich chwilach oprawy świecą z mocą około 40 proc. i zużywają mniej energii – mówi Mariusz Kądziołka, prezes Enei Oświetlenie.

– Jest to pierwsze tego typu oświetlenie na naszym terenie. Myślimy o następnych realizacjach – dodaje Mariusz Kądziołka.

1 / 4

Dla efektywnego zarządzania oświetleniem, podczas prac projektowych, instalację podzielono na odcinki, tzw. sektory. Na podstawie analizy ruchu na ścieżce, określono 16 punktów węzłowych, które sterują oświetleniem odpowiedniego sektora. Lampy LED w punktach węzłowych wyposażone są w czujniki ruchu. Gdy pojawia się ruch wysyłany jest bezprzewodowo sygnał, który wybudza kolejne oprawy i rozświetla najbliższą okolicę – światło wędruje wraz z rowerzystą lub pieszym.

A to już wiesz?  5 zasad eco-drivingu dla samochodów ciężarowych

Wysokiej jakości lampy LED-owe dają białe, naturalne światło i zapewniają równomierne doświetlenie ścieżki. Słupy o wysokości 5 metrów wpływają na kąt rozsyłu światła – w efekcie uniknięto nadmiernego "zanieczyszczenia światłem" najbliższej okolicy.

– Zastosowanie inteligentnego systemu opartego na energooszczędnych lampach spowoduje oszczędności na kosztach energii elektrycznej oraz utrzymania oświetlenia jakie ponosi Gmina. Wysoka jakość nowego oświetlenia gwarantuje także jego mniejszą awaryjność, co znacząco wpłynie na obniżenie kosztów eksploatacji – wymienia prezes Mariusz Kądziołka.

Budowa ścieżki wystartowała 16 marca 2016 r.; oświetlenie obecnie działa i trwają prace odbiorowe.

Inwestycja w Mieścisku stanowi część prac, w trakcie których Enea Oświetlenie, w formule ESCO, zmodernizowała oświetlenie w 25 miejscowościach na terenie Gminy. Zainstalowano łącznie 780 nowoczesnych, energooszczędnych opraw LED. Podsumowaniem projektu, było spotkanie zorganizowane przez wójta Gminy Mieścisko. Uczestniczyło w nim około 20 samorządowców z sąsiednich gmin. Gmina Mieścisko i Enea Oświetlenie przedstawiły technologiczne i ekonomiczne efekty modernizacji oświetlenia.

Formuła ESCO oznacza, że koszt inwestycji w całości pokryła Enea Oświetlenie, a spłata instalacji następuje z  oszczędności powstałych z opłat za energię i eksploatację oświetlenia. źródło: Biuro Prasowe Enea Załączniki: Enea Oświetlenie zainstalowała w Mieścisku pierwsze inteligentne oświetlenie drogowe LED nowe produkty/usługi, transport - Enea Oświetlenie wybudowała w Mieścisku pierwszą instalację inteligentnego oświetlenia drogowego LED. Nowoczesny system steruje lampami na ścieżce pieszo-rowerowej, tak że światło podąża za przechodniem lub rowerzystą. Dzięki nowemu rozwiązaniu poprawi się bezpieczeństwo i komfort mieszkańców a gmina zaoszczędzi na opłatach za energię elektryczną. Hashtagi: #nowe produkty/usługi #transport

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy